I jediná vteřina, natož pak celý život!

20. února 2016 v 22:23 | SakuraUchihaHaruno13 |  Moje myšlenky, nápady, postřehy a úvahy


Dá se cena lidské či kteréhokoli jiného života vyčíslit? To je základní otázka, na níž nemůže být prakticky jiná odpověď než prosté ne.

I kdybychom sečetli všechny dny a všechny příležitosti, nebyli bychom schopni stanovit cenu života, jelikož život sám o sobě je neskutečným božským darem. Každé ráno za doprovodu východu slunce je něčím dechberoucím. Každý vteřina, každičký pohled, každičký tón, chuť i pocit nabývají nedozírné hodnoty. Ani jediný den se nedá zaplatit, natož pak celý život. Vždyť i v tom jediném dni se odehraje tolik neskutečných věcí a příběhů, že není možné stanovit jejich cenu.Už jenom dar zraku, to že jsme schopni vidět všechny krásy světa je nevykupitelné. Možnost slyšet a nechávat se obestírat lahodivými tóny je věc nedozírné hodnoty. Stejně tak požitek chuti. Neexistuje suma, která by dokázala nahradit fantastický pocit z vjemů, které nám přináší originální kulinářské umění. Dokonce ani čich není věc, kterou by někdo rád prodal. Je až neskutečné, jak se nám mění nálady podle vůní, které nás obklopují. Pak i hmat má cenu, které by se nevešla do všech peněz světa. Stejně i lidská duše a možnost prožívat, vnímat pocity, milovat a být milován, to se nedá nijak nahradit ani koupit. I kdyby tohle všechno mělo fungovat jen jeden jediný den, nikdy nebude dost peněz na to, aby se tento jeden jediný den dal zaplatit a odkoupit. O to horší je to pak s lidským životem, kterých těch dnů čítá v průměru hned několik tisíc.

Už jenom když vezmeme v potaz, jakým pokladem pro nás může být hodina a čeho všeho jsme schopni v té jedné hodině udělat. Kolik radosti, příležitostí, objetí a lásky se k nám může dostat? Jak moc můžeme být potěšeni tím, co v jedné hodině spatříme, uslyšíme, ucítíme, ochutnáme nebo pocítíme? Stejné je to i s minutou. Každá minuta je magická a může nám doslova změnit život! I samotná vteřina je neskutečným pokladem! Ten prchlivý okamžik, který si lidé zvolili jako menší časovou jednotku má také neskutečný význam a nedozírnou hodnotu! I v jediné vteřině se nám může život obrátit vzhůru nohama! I v jediné vteřině jsme schopni těšit se za všech svých smyslů! I ten nejmenší časový zlomek ve formě milisekundy je zásadní a strašně cenný.

Už jenom z tohoto hlediska můžu říct, že život, ať už lidský či jakýkoli jiný, má nevyčíslitelnou cenu. Jsou bláhoví ti, kteří chtějí život měřit něčím tak bezvýznamným jako jsou peníze. Je to prvotně nehumanistické a druhotně nemožné.

Každý člověk sám o sobě má cenu, za níž nikdy nemůže být koupen. Na to ani všechny peníze světa nestačí! Stejně tak i jeho život a cesta, jíž musí projít a která se před ním každý den nově a nově otevírá, nemůže být srovnávána s penězi.

Zároveň je tohle lehké povzbuzení pro ty, kteří stále dokola opakují, že jejich život nebo dokonce oni sami nemají žádnou cenu. Věřte mi, každý ji má! Jinak bychom tu nebyli! Můžeme žít, můžeme dýchat a mít potěchu za všech našich pěti smyslů! Už jen tohle je neskutečná výhra! Mnohdy se k tomu všemu připočítává i smysl šestý, který člověku uceluje charakter.

Tak se zhluboka nadechněte, rozhlédněte se, zaposlouchejte se, uciťte, ochutnejte a pociťte, jak může být život nádherný a jakou neskutečnou má život každého z nás. Existence každého z nás je naprosto kouzelná a nevyčíslitelná, tak si ji važte!

SakuraUchihaHaruno13
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama